Već neko vreme, kako koji portal koji se bavi istraživanjem o kripto svetu da posetim, tako naletim na priču i hvalospeve o TON-u.
X nalozi se utrkuju ko će veći hvalospev da napiše o osnivaču i samom projektu, YouTube-ri snimaju klipove gde do detalja objašnjavaju sve oko TON-a i predviđaju njegovu cenu u nekom narednom periodu. Sve u svemu, priličan „hype“ se stvara oko ovog projekta i njegovog osnivača Pavela Durova.
I to s razlogom…
No, pre nego da zaronimo u TON, par reči o osnivaču i idejnom tvorcu ovog projekta, Pavelu Durovu.
Pavel i Nikolai Durov
Osnivač, kako su ga u početku nazivali, ruskog Fejsbuka, popularne socijalne mreže VK iliti Vkontakti, Durov je jedan od bogatijih tech milijardera sa poreklom iz Rusije.
Iako je njegov rođeni brat, Nikolai Durov, smatran i mozgom stvaranja i mreže Vkontakti i u naučnom svetu je bio mnogo više priznat- trostruki je osvajač zlatne medalje na Svetskoj Matematičkoj Olimpijadi, trostruki osvajač srebrne i jedne zlatne medalje na Informatičkoj Internacionalnoj Olimpijadi, Pavel je kao mlađi imao izraženiju biznis viziju, da slobodno kažem, imao je jači preduzetnički duh od svog starijeg brata.
Pavel Durov, izvor Wikipedia
VK– Vkontakti projekat
Društvena mreža koja je lansirana 2006-te, Septembra meseca, u istoj godini i istom mesecu kao i Fejsbuk, imala je za cilj da postane u Rusiji ono što je Fejsbuk postajao u svetu.
Da je ova društvena mreža i nastala u nekoj drugoj zemlji, očekivali bi smo od nje da možda i ugrozi primat Fejsbuka, ovako, šanse za tim su bile vrlo male.
Naime, ruske vlasti su konstantno vršile pritisak na Pavela i terale ga da sa njihove mreže uklanja sadržaj koji nije odgovarao samim vlastima, uključujući i profile političkih konkurenata i profile političara iz drugih zemalja, ponajviše iz Ukrajine.
Durov je oduvek bio stava da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje, ukoliko tim mišljenjem i stavom ne ugrožava nikoga oko sebe.
I takav stav ga je i koštao toga da bude smenjen sa čela kompanije koju je on osnovao, 21-og aprila 2014-te, upravni odbor kompanije je rekao da je prihvatio pismo ostavke Pavela Durova koju je on postavio na VK kao prvoaprilsku šalu.
Pritisak koji je vlast vršila kako na Durova tako i na upravni odbor kompanije, naterala je Pavela da napusti i Rusiju i VK, gde je rekao kako Rusija nije dobra zemlja za vođenje internet kompanija u ovom trenutku.
Od tada, Pavel, je pronašao svoju sreću u Dubaiju.
Stvaranje Telegrama
Nakon odlaska iz Rusije, Pavel, se našao na ostrvu Saint Kitts and Nevis, na kojem je uz investiciju od $250,000 dobio državljanstvo. Kontakti koje je uspeo da stvori na tom ostrvu i preko kojih je obezbedio od švajcarskih banaka skoro 300 miliona dolara investicije u industriju šećera na tom ostrvu, dali su mu preko potreban fokus i vetar u leđa da nastavi dalje i zaboravi na Vkontakti.
Na inicijalnu ideju oko stvaranja nove platforme za dopisivanje, došao je prvo Nikolai koji je stvorio MTProto protocol koji je poslužio kao osnova za samu Telegram aplikaciju.
Uz Nikolajeve programerske sposobnosti i Pavelov biznis mindset, i novac koji su dobili prodajom preostalog udela u VK, braća su lansirala slobodno možemo reći jednu od najpopularnijih aplikacija za dopisivanje danas, Telegram, sada već davne 2014-te.
Od tada, popularnost i broj korisnika Telegrama je u stalnom porastu, i smatra se da danas preko 900 miliona ljudi na dnevnom nivou koristi Telegram. Činjenica je da Telegram ima blizu dve milijarde korisnika širom Sveta.
I tu se rađa nova ideja…
TON- Telegram Open Network
TON ili Telegram Open Network predstavlja novi blockchain sistem koji napaja sam Telegram. Sam TON nastao je 2020-te ali je američka Komisija za Hartije od Vrednosti naterala braću Durov da odustanu od projekta. TON je samo još jedan u nizu kripto projekata koji je američki regulator pokušao da uništi i uguši od samog starta.
Srećom, takozvana open-source zajednica je preuzela ideju i kod na kojem je baziran TON i nastavila sa daljim razvojem samog blockchain-a.
To je jedan od razloga zašto TON funkcioniše nezavisno od Telegrama, a sami developeri uključujući i braću Durov su 2023-će podržali ljude okupljene oko TON-a i rekli su kako će sam Telegram TON-ovu infrastrukturu uključujući i njen nativni token $TON koristiti za svoju web3 infrastrukturu.
Ovo je omogućilo TON-u pristup na preko 900 miliona korisnika Telegrama i to mu je dalo ozbiljan vetar u leđa što se daljeg razvoja tiče.
Sam TON je baziran na principima transakcija visoke brzine, skalabilnim transakcijama, smart ugovorima i interfejsu koji je vrlo lak i prost za korišćenje. Sve ovo se pokreće preko takozvanog Proof of Stake konsenzusa.
Neke od karakteristika TON mreže su:
- Potrebno je da imate 300,000 $TON tokena kako bi ste postali validator na njihovoj mreži. Sa cenom od oko $7 po tokenu to je $2,1 milion
- Validatori mogu da izvrše validaciju korišćenjem običnog desktop kompjutera, nije potrebna nikakva specijalna oprema.
- Trenutno postoji oko 350 validatora koji su raspoređeni u preko 30 zemalja.
- Potrebno je oko 5 sekundi da se obavi jedna transakcija
- TON blockchain može da procesuira oko 160 transakcija u sekundi
Dakle, najbitnije karakteristike TON-a su dovoljno velika decentralizacija, više nego solidna brzina procesuiranja transakcija – stvar na koju većina kripto korisnika obraća izuzetnu pažnju, a dve stvari koje su meni, tako da kažem, upale u oči, su zaista mali broj obrađenih transakcija u sekundi – svega 60. Ovo je premalo, kada se uzme u obzir da je npr Solana kao jedan od glavnih konkurenata, u mogućnosti da obradi preko 1200 transakcija u sekundi. Iskren da budem, postoje najave tima developera da se radi na testiranju mogućnosti za obradom skoro 104,000 transakcija u sekundi, što je zaista impresivno, ali sve ovo je još uvek u test fazi.
Još jedna stvar koju bi izdvojio kao nekonkurentnu je skalabilnost. TON najavljuje da će se uz pomoć sharding-a dalje razvijati, nešto što je Ethereum tim već pokušao i što se nije pokazalo prilično dobrim. Sharding je proces u kojem već postojeći blockchain sistem razbijate na manje blockchain-e, kako bi bili lakši za upravljanjem.
Dakle, imamo dve dobre i dve ne tako dobre strane kada je TON u pitanju. Namerno sam izostavio onu najbolju, a to je krajnji broj korisnika.
900,000,000 dnevno aktivnih korisnika.
Tu leži možda i najveća šansa TON-a, a ako njeni developeri uspeju da skaliraju njihov blockchain dovoljno da on postane dostupan stotinama miliona krajnjih korisnika, TON može postati i najveći blockchain sistem na svetu.
I to je i njihov krajnji cilj, kako sami developeri iz TON-a kažu, jedan od glavnih ciljeva je da do 2028-e godine imaju 500 miliona aktivnih korisnika.
Ostavljam vam link ka njihovom „roadmap“ kako bi ste više istražili ko su, kakvi su im ciljevi, planovi, gde se trenutno nalaze i šta je ono na šta su posebno fokusirani: https://ton.org/en/roadmap
Trenutno se na TON ekosistemu nalaze stotine i stotine aplikacija, poput wallet-a, DEX-ova, platformi za Staking, Bridge-vi, gaming aplikacije, aplikacije za Landing i mnoge, mnoge druge. Što samo govori da ceo TON blockchain ekosistem ima ozbiljan potencijal za rastom.
Toncoin ili $TON je izlistan na Binance menjačnici prvog marta 2024-te godine. I u ovih par meseci, da kažem, svog postojanja, uspeo je da se postavi na visoko osmo mesto po tržišnoj kapitalizaciji.
Trenutna tržišna kapitalizacija je oko $17,8 milijardi a dnevni obim trgovine je u rangu između 400 i 500 miliona dolara.
Totalna ponuda TON tokena je 5,1 milijarda a u trenutnom opticaju je 2,46 milijardi tokena.
Ono što mi se možda i najviše dopada je izgled samog grafikona TON tokena.
Iako je većina kriptovaluta u slobodnom padu već neko vreme, TON se drži, još uvek ima taj neki pozitivni odnosno bullish izgled. Trenutno možemo videti da se sa ovim padom u današnjem danu, članak je pisan 4-og Jula 2024 godine, testiraju prethodni vrhovi cenovnog kretanja ovog projekta.
Dugoročno gledano, ukoliko tim koji stoji iza TON-a učini sve što je pobrojao i obećao, ovaj blockchain može da postane jedan od najvećih. A potencijala za rast ima, i to u izobilju.
I na kraju, obratite pažnju na poslednju rečenicu.
Sve ovo što sam napisao, nije investicioni savet, i nemojte ga posmatrati kao takav. Obavezno istražite i sami pre nego što investirate svoj novac u bilo kakav projekat. To je uvek najpametnije učiniti.
Sve što sam napisao je samo moje viđenje i moje lično mišljenje, ništa više!