Svet luksuza po bagatelnoj ceni?

Svi smo se nekada našli u situaciji da razmišljamo o tome kako bi bilo voziti novog Ferarija, Rols Rojsa, Bentlija. Kakav je osećaj kada na ruku nosite sat nekih od prestižnih proizvođača poput Konstantin Vašerona, Kartiera, Audemars Pižoa, IWC-a, Rolexa i slično.

Kakav je osećaj na sebi imati odelo nekih od najboljih proizvođača poput Tom Forda, Brunela Kučinelija, Loro Piane, Barberija, Ralf Lorena?

Sve ovo, možda i nije toliko nedostupno, ukoliko investirate na berzi. Akcije luksuznih kompanija su ono o čemu ću pisati u ovom blog postum a čija cena akcija je znatno dostupnija od cene nekih od njihovih proizvoda. Pa da počnem…

Akcije luksuznih automobila

Bayerische Motoren Werke AG- $BMW

Akcije nemačkog giganta automobila poznatog pod imenom BMV, poslednjih dana beleže prilično lep rast svoje cene.

Kompanija koja u svom sastavu pored BMV vozila poseduje i MINI ali i jedan od najluksuznijih modela automobila ikada, Rols Rojs, iz godine u godinu beleži rast prihoda. Doduše, njen neto prihod je imao manji pad u 2023-oj godini u odnosu na 2022-u godinu, neto prihod za prošlu godinu iznosio je 11,29 milijardi evra, dok je u godini pre te bio 17,94 milijardi.

Prihodi iz prošle godine veći su od prihoda od pretprošle godine, 2023- 155,5 milijardi evra, 2022- 142,61 milijardi evra.

Izvor fotografije Google Finance

Rast prihoda iz godine u godinu je zabeležio solidan rast od 9.04%, ali su se i operativni troškovi uvećali za 6.45%.

EPS, odnosno earnings per share segment, je zabeležio prilično veliki pad kada se posmatra prošla u odnosu na pretprošlu godinu, -76.81%, i iznosi 6.33 evra po akciji.

Izvor fotografije Google Finance

Vidimo porast keš i kratkoročnih investicija u 2023 u odnosu na 2022 godinu za 6.72%, ili oko 14,2 milijardi evra. Porast imovine i obaveza kompanije imao je sličan rast, imovina je porasla za 1.61%, obaveze za 1.5%.

Grafikon kompanije na nedeljnom nivou nam daje jednu zanimljivu formaciju čiji se proboj upravo dešava, govorim o Cup and Handle formaciji.

Dobra strana ovog proboja je što je volumen u trgovini iz prošle nedelje znatno veći od volumena iz prethodnih par nedelja trgovine ovom akcijom. Obično, kada je volumen trgovine veći, to znači da su velike institucije zainteresovane za kupovinom akcije koju posmatrate. Velike institucije su uvek zaslužne za ozbiljan rast cene neke akcije. Da pogledamo grafikon na dnevnom nivou, kako bi jasno uvideli rast zainteresovanosti institucionalnih investitora za kupovinom akcije ove kompanije.

Ferrari N.V. – $RACE

Proizvođać luksuznih i brzih automobilai iz Italije, sa dugom tradicijom i fenomenalnim performansama svojih vozila, Ferari, je jedna od akcija koja sa izlaskom na berzu samo beleži rast svoje cene.

Iako se ovom akcijom trguje i na italijanskoj i na njujorškoj berzi, ja ću svoj fokus staviti na njujoršku berzu. Cena akcije sa tikerom $RACE, na dan pisanja ovog članka iznosila je $419.51.

Izvor fotografije Google Finance

Ono što nam pokazuje izveštaj godišnjeg poslovanja ove kompanije to je da ona beleži stabilan rast iz godine u godinu.

2023 godine prihodi su iznosili $5.97 milijardi, neto prihodi su iznosili $1.25 milijardi. Kada pogledamo podatke iz godine pre te, 2022 godina -prihodi $5.10 milijardi, neto prihodi $932.61 miliona, vidimo da je kompanija zabeležila više nego odličan rast svojih neto prihoda u iznosu od $1.25 millijardi, odnosno 34.25%.

EPS takođe beleži lep rast, on je bio za 35.56% veći u 2023 nego u 2022-oj godini.

Nedeljni grafikon nam pokazuje da od trenutka proboja kraćeg padajućeg trenda cene ove kompanije, u periodu od Novembra 2021 do Oktobra 2022, cena je imala ozbiljnu trajektoriju rasta. Od trenutka proboja linije padajućeg trenda, cena ove akcije porasla je sa $198.81 na $419.51, pritom trenutak proboja te linije padajućeg trenda je i nešto što Mark Minervini, dvostruki pobednik US Investing šampionata obožava da trguje, a to je takozvana Pocket Pivot Buy Point formacija. Trenutak kada cena neke akcije probija 50 eksponencijalni moving average uz pojačani volume koji prati kupovinu.

Zum na grafikon će vam dati malo bliže objašnjenje:

Aston Martin Lagonda Global Holdings PLC – $AML

Marka automobila koju je možda najviše i proslavio poznati tajni agent, Džejms Bond, je kruna britanske auto industrije.

Tiker ove kompanije je i jedini tiker sa evidentnim padajućim trendom, iako poslovni podaci prikazuju da se kompanija polako oporavlja od problema sa svojim poslovanjem.

Izvor fotografije Google Finance

Iako kompanija, gledano u procentima beleži pojačan rast svojih finansijskih metrika, gubici su i dalje prisutni. Jeste evidentno da se ti isti gubici smanjuju kada se u posmatranje uzmu prošla i pretprošla godina, 2023- neto gubici iznosili su -228.1 miliona GBP, 2022- 528.6 miliona GBP, ta metrika vuče naniže i sve ostale, pa je tako EPS iz godine u godinu i dalje u negativnoj zoni od -0.21 po akciji, iako njegov rast je ogromnih 81.24%.

Grafikon na nedeljnom nivou nam samo daje potvrdu trenda kretanja cene ove kompanije:

Mercedes Benz Group AG- $MBG

Nemački proizvođač automobila koji je dugo sinonim za uspehom na ovim prostorima, Mercedes Benc, je poslednja auto kompanija iz naše liste. Vlasnici popularnih brendova poput Mercedes Benz AMG, SMART i Mercedes-Maybach, oni su i najveći akcionari Aston Martin auto kompanije, sa oko 20% akcija u vlasništvu.

Prihodi kompanije su na najvišem nivou od 2020-te, i iznosili su 153.22 milijarde evra u 2023-oj. Neto prihodi su nažalost na najmanjem nivou u prethodne tri godine i iznose 14.26 milijardi evra, u 2022 su bili 14.52 milijardi, 2021 su iznosili 23.01 milijarda.

Nedeljni grafikon nam ukazuje na mogućnost proboja prethodno testiranog nivoa otpora, koji se kreće u cenovnom razmaku od 75.2 do 77.98 evra po akciji:

Dobra strana testiranja ovog nivoa otpora je ta što je prodajni volumen u padu i izgleda kao da se većina investitora polako pozicionira u akciju ove kompanije.

Na dnevnom nivou trenutno imamo probijanje takozvane Flat Base formacijem koju su legende investiranja poput Vilijema Džej Onila, Nikolasa Darvasa i Džesija Livermora, tražili kako bi se pozicionirali u nekoj akciji.

Akcije luksuznih robnih brendova

Hermes International – $RMS

Kompanija iz Francuske čiji se proizvodi prodaju pod brendovima Hermes Paris, Crystal Saint-Louis, John Lobb, Le Crin i J3L, je jedno od najpoznatijih imena u modnoj industriji. Uvećani broj kupaca a smanjena ponuda je ono što je ovoj kompaniji omogućilo znatno uvećanje svojih prihoda u prošloj godini. Prihodi iz 2023 godine porasli su za 15.73% u odnosu na isti period 2022, i iznose 13.43 milijardi evra. Neto prihodi takođe beleže rast, od 28.04%, i iznose 4.31 milijardi evra.

Pregled nedeljnog grafikona pokazuje nam da je prilikom proboja poslednje linije otpora, koja se nalazila na cenovnom razmaku od 1998.5 i 2044 evra po akciji, cena ove akcije je doživela katapultirajući rast. Cena je od proboja porasla 18%, i trenutno se nalazi na 2393 evra po akciji. Od početka godine, cena ovek akcije zabeležila je rast od 31.80%.

LMVH- $MC

Jedan od najvećih svetskih konglomerata, kompanija koja u svom sastavu ima na desetine luksuznih brendova. Kompanija čije je puno ime Moet Hennessy Louis Vuitton SE. Kompanija čiji je vlasnik Bernar Arnolt, najbogatiji čovek Evrope, bez premca i konkurencije.

Givenchy. Christian Dior, CELINE, Tag Heur, Louis Vuitton, Chaumet, Emilio Pucci, Veuve Clicquot, Fendi, Chandon, Kenzo, Benefit Cosmetics, Sephora, Chateau Cheval Blanc, Fenty Beauty, Bvlgari, Berluti, Loewe, Hennessy, Bite Beauty, Dom Perignon, Guerlain, Loro Piana, Marc Jacobs, Zenith, Hublot, Acqua Di Parma, Stella McCartney, Maison Francis Kurkdjian i još mnogo, mnogo drugih brendova pod jednim krovom i jednim imenom, LVMH. Ukoliko vas interesuju svi brendovi i svi prihodi po poslovnim divizijama, možete pratiti sve na ovom linku: https://www.lvmh.com/houses/

Poslovanje kompanije je isto kao i njena akvizicija brendova širom sveta, odlična.

izvor fotografije Google Finance

Vidimo rast prihoda iz godine u godinu, prošle godine, rast je iznosio 8.8%, odnosno 86.15 milijardi evra naspram 79.18 milijardi evra iz 2022.

Neto prihod, je takođe beležio solidan rast, 9.96% u odnosu na godinu pre. Neto prihod prošle godine iznosio je neverovatnih 15.17 milijardi evra. EPS takođe beleži lep rast, 8.06% u odnosu na godinu pre, i iznosi 6.57 evra po akciji. Grafikon na nedeljom nivou nam prikazuje da je cena akcije u blagoj konsolidaciji, i da možemo očekivati retest prethodnog vrha. Vrlo je moguće, da ukoliko tržište nastavi sa ovakvim kontrakcijama, da vidimo retest pri ceni od 727 do 757.8 evra po akciji. Ti cenovni nivoi su bitni iz nekoliko razloga, prvi je, tu se otprilike nalazi 50EMA koji je uvek bitan kao jaka potpora ceni. Nivo otpora koji se nalazi na 50EMA je uvek veliki i dosta investitora koji su propustili da se pozicioniraju u nekoj akciji, kada se desi pullback cene, tu očekuju da uđu u poziciju. Drugi, kao što sam pomenuo tu se nalazi prethodni cenovni vrh. Zašto je ovo bitno? Cena u zdravom rastućem trendu ne ide parabolički naviše, uvek se taj rast odvija u kontrakcijama koje se nazivaju Higher Low- Higher High.

To znači da nakon pullbacka odnosno blage korekcije ili pada, cena nastavlja da raste formirajući novi vrh, ili kako se to obično na berzi naziva All Time High cenu.

Compagnie Financiere Richemont – $CFR

Još jedan gigant modne industrije čiji je akcenat u akviziciji brendova luksuznih satova, gde su napravili ozbiljno pozicioniranje, praćen sa akvizicijama modnih brendova.

Vacheron Constantin, Roger Dubuis, Piaget, Panerai, Jaeger Le Coultre, IWC Schaffhausen, Baume and Mercier, A. Lange and Sohne, kao kolekcija brendova satova.

Buccellati, Cartier, Van Cleef and Arpels, u sektoru nakita.

Alaia, AZ Factory, Chloe, Delvaux, Dunhill, Gianvito, Rossi, Montblanc, Peter Millar, Purdey London, Serapian Milano, u sektoru mode i modnih dodataka.

Izvor fotografije Google Finance

Iako su prihodi kompanije zabeležili rast u odnosu na prošlu godinu, 19.14%, neto prihodi su podbacili pa je kompanija zabeležila ozbiljan pad neto prihoda od 84.91%. Ovaj pad neto prihoda proistekao je iz smanjenje prodaje širom svih sektora kompanije, na skoro svim kontinentima. Jedini rast u udelu tržišta Richemont je imao u Kini, na ostalim kontinentima i državama, udeo u tržištu je bio u blagom padu.

Ono što iznenađuje je rast EPS segmenta od neverovatnih 1579.6%, na 6.60 švajcarskih franaka po akciji.

Grafikon nam pokazuje da je cena kompanije ušla u neko blaže korektivno cenovno kretanje, odnosno kretanje cene bez jasnih naznaka rasta i stvaranja Higher High-Higher Low, koji sam pominjao kod LVMH.

Ono što mi se ne dopada kada pogledam dnevni grafikon, to je „gap down“ pokret. Naime, cena se u četvrtak zatvorila po jednoj a u petak otvorila po nižoj ceni od cene iz prethodnog dana. Cena se na kraju trgovinskog dana našla ispod 50EMA, što nekada može naterati investitore da akciju prodaju i beže iz nje.

Kering – $KER

Vlasnik kompanije, Fransoa Anri Pino, je možda u svetu poznatiji po braku sa vanvremenskom Selmom Hajek, nego po svojim poslovnim poduhvatima. Ali da budem jasan, ovaj čovek je sve, samo nikako nije za podcenjivanje.

Njegova kompanija Kering, smatra se drugim najvećim čedom francuske modne industrije, uz LVMH.

Brendovi koji su u njenom vlasništvu se uvećavaju iz godine u godinu.

Bottega Veneta, Saint Laurent, Balenciaga, Ulysse Nardyn, Lindberg, Boucheron, Alexander McQueen, Brioni, DODO, Gucci, Pomellato, Qeelin, Kering.

Izvor fotografije Google Finance

Pad prihoda od -3.86%, rast troškova od 5.95%, pad neto prihoda od -17.46% je ono što je obeležilo poslovanje Keringa u prošloj 2023-oj godini.

To se odmah ocrtalo i na nedeljnom grafikonu Kering kompanije, čija akcija trenutno trguje ispod nedeljnog 200EMA, praveći totalno dijametralno suprotno kretanje od njenih konkurenata formirajući kretanje karakteristično za bear market odnosno tržište u padu. Lower Low-Lower High je jasno vidljiv na nedeljnom grafikonu, doduše, cena se trenutno nalazi na nivou otpora od koga, ukoliko postoji interesovanje institucionalnih investitora i krene kupovina, možemo očekivati neki rast.

Ono što svakako ne pogoduje mojoj tvrdnji iz prethodnog pasusa je pojačani prodajni volumen koji smo imali u prošlih par nedelja. Taj prodajni volumen je bio znatni veći od kupovnog volumena, i to je uticalo na ozbiljan pad cene ove akcije.

Na dnevnom grafikonu se taj gap down pokret još jasnije vidi. Ono što je možda i najviše uticalo na ovoliki gap down i pad cene je i veliki pad prodaje Gucci brenda, jednog od glavnih segmenata Kering kompanije. Pad prodaje Gucci proizvoda iznosio je 20%, a najviše je tome doprinelo manje interesovanje azijskih kupaca, koji su svoj novac usmeravali ka drugim brendovima konkurenata.

Moram priznati da mi je istraživanje sektora luksuzne robe prijalo, oduvek sam bio fasciniran načinom poslovanja Bernara Arnolta i Fransoa Pinoa.

Trudio sam se da u ovom članku prikažem neke od najvećih brendova, možda i najpoznatijih. Zapostavio sam neke brendove, poput kozmetičkog giganta Estee Lauder, ili giganta u proizvodnji naočara Essilor Luxottica, ili još par giganata modne industrije kao Ralph Lauren, Burberry ili Ermenegildo Zegna, koji akvizicijom brenda Tom Ford postaje još jači.

Da sam pisao o svim brendovima, kompanijama i njihovom poslovanju na način na koji sam hteo, ovaj članak bi prerastao u knjigu, a to mi nikako nije bila želja. Iovako je članak već dovoljno dugačak, a ja lično smatram da sam samo zagrebao po površini sveta luksuza.

Scroll to Top