Kako i zašto investirati u S&P500 indeks?

Jedan od najpoznatijih i u medijima najprisutnijih indeksa na berzi, S&P 500, je nebrojano puta bio u medijima kao odlična preporuka za investiranjem. Zašto je to tako, i da li ćete ostvariti dobit investiranjem u ovaj berzanski indeks, je ono što sigurno većina početnika u investiranju pita?

Šta je S&P 500 i čemu služi?

Ovaj berzanski indeks je kičma američke ekonomije, njegovo kretanje vam donekle može reći i kakva je situacija u američkoj ekonomiji, najvećoj ekonomiji na svetu. Ovaj indeks najbolje oslikava kako funkcionišu razne biznis industrije širom američkog tla.

Kako samo njegovo ime kaže, S&P500 skraćeno, ili Standard and Poors 500, predstavlja indeks koji prati cenovno kretanje 500 američkih kompanija čije su akcije izlistane na Njujork tržištu akcija- New York Stock Exchange, i NASDAQ berzi.

U ovom indeksu se nalaze akcije koje se smatraju „large cap“ akcijama, odnosno akcijama sa tržišnom kapitalizacijom većom od $10 milijardi. Investitori u ovakve akcije, vole velike kompanije zbog sigurnosti ulaganja u njih, njihove transparentnosti o kompanijskim informacijama, isplati dividendi i stabilnosti koju nude u svom poslovanju. Konkretni zahtevi koje neka kompanija mora da ispuni kako bi bila dodata u S&P500 berzanski indeks su:

  • Firma mora da bude u SAD i podleže američkim zakonima
  • Mora da se njenim akcijama javno trguje na NYSE ili NASDAQ berzi
  • Samo obične akcije moraju biti u ponudi
  • Tržišna kapitalizacija same kompanije mora biti iznad $14.5 milijardi
  • Kompanija mora imati pozitivne prihode
  • Da ima minimum od 250.000 akcija trgovanih dnevno u poslednjih šest meseci
  • Da je minimum 10% njenih ukupnih akcija dostupno na berzi, za dalju kupovinu

Istorija S&P 500 berzanskog indeksa

S&P500 berzanski indeks oformljen je sada već davne 1957-e godine. Iako se indeks sa ovim imenom prvi put pojavio nekih tridesetak godina ranije, on je u sebi sadržao akcije 233 američkih kompanija. U 1957-oj godini, ovom indeksu dodato je još 267 kompanija, iz svih sektora industrija, i time je promenjeno i njegovo ime i zaokružena celina u američkoj ekonomiji.

Prvih par decenija, tačnije period između 1969-te i 1981-e godine, predstavljaju i možda najslabiji period rasta ovog indeksa, s obzirom da je američka ekonomija u tom razdoblju bila pogađana raznim kriznim vremenima.

Od tada, kada se posmatra grafikon ovog indeksa, on samo raste!

Koji poslovni sektori i industrije su pokriveni ovim indeksom?

Jedanaest sektora ukupno čini sam S&P500 indeks, oni su:

  • Sektor informacionih tehnologija
  • Sektor finansija
  • Zdravstveni sektor
  • Sektor diskrecione potrošnje
  • Sektor komunikacije
  • Industrijski sektor
  • Sektor osnovne potrošnje
  • Energetski sektor
  • Komunalni sektor
  • Sektor materijala
  • Sektor nekretnina

Sektori koji imaju najveći uticaj na cenovno pomeranje S&P500 indeksa su:

  1. Sektor informacione tehnologije sa 29.1%
  2. Finansijski sektor sa 12.9%
  3. Zdravstveni sektor sa 12.7%
  4. Sektor diskrecione potrošnje sa 10.7%

Vizuelno, uticaj sektora na cenu ovog berzanskog indeksa bi izgledao ovako:

Izvor fotografije: Seeking Alpha- seekingalpha.com

Samom kupovinom S&P500 indeksa, vi kao mali investitor dobijate izloženost svim ovim sektorima. Umesto da radite kompletnu analizu američke ekonomije i pratite performans pojedinačne akcije, vi ulaganjem u S&P500 indeks ulažete u sve sektore i sve kompanije zajedno.

Ono što je odlično, kada investirate u S&P500 indeks, je što vas performans pojedinačnih kompanija ne interesuje baš previše. Vi ste fokusirani na performans indeksa kao celine, a dobra strana je što indeks automatski kompanije koje imaju loše performanse izbacuje iz listinga i zamenjuje ih kompanijama koje beleže dobre performanse.

Kako kupiti S&P500 indeks?

Možda i jedno od najbitnijih pitanja za sve početnike i dilema za koju ljudi koji nisu baš izloženi berzama ne znaju kako da joj pristupe, kako i gde uložiti u ovaj berzanski indeks?

U ovom tekstu, daću vam primer brokerske kuće koju ja koristim, bez ulaženja u detalje da li postoji lokalna verzija iste i da li možete proći jeftinije što se provizije tiče. Siguran sam da pretragom interneta možete i sami doći do ovih odgovora.

Ja sam odlučio da otvorim račun kod američke brokerske kuće pod imenom Interactive Brokers. Ozbiljna brokerska kuća, sa velikim brojem klijenata.

Vebsajt i više informacija oko same brokerske kuće možete dobiti na sledećem linku: https://www.interactivebrokers.com/en/home.php

U sekciji Pricing, kada budete na Home stranici Interactive Brokers kompanije možete i videti koliku proviziju oni naplaćuju za kupovinu akcija ili ulaganja u ETF-ove:

https://www.interactivebrokers.com/en/pricing/commissions-stocks.php

ETF-ovi su ono što nas zanima u ovom trenutku, jer govorimo o ulaganju u sam S&P500 indeks. Prvi ETF koji je nastao na tržištu delo je Džona Bogla ispred kompanije Vanguard, taj njegov proizvod upravo je napravljen kako bi investitorima dao pravo da investiraju u sam S&P500 indeks bez kupovine svake pojedinačne akcije koja je u tom indeksu.

Znači, mi kao investitori ne ulažemo u sam berzanski indeks, u ovom slučaju popularni S&P500, već svoj novac ulažemo u indeks fond ili ETF koji replicira kretanje tog berzanskog indeksa. ETF je skraćenica za Exchange Traded Fund, ali se u ovom članku neću mnogo osvrtati na to šta su indeks fondovi, ETF-ovi, i objašnjenja o njihovom formiranju. Ostaviću to za neki naredni članak.

Kada otvorite račun kod Interactive Brokers-a, morate ih kontaktirati putem mail-a kako bi vam dostavili potrebnu dokumentaciju koju ćete kasnije dati svojoj banci kako bi izvršili uplatu sredstava na vaš račun. Uplate na vaš račun, za sada su moguće preko bankarskih doznaka ili wire transfera, gde vi od brokerske kuće dobijate instrukcije za uplatom koju će zaposleni u banci u kojoj imate račun koristiti da vaša sredstva prebaci na vaš brokerski račun.

Savetujem vam da pre inciranja depozita na brokerski račun, proverite proviziju vaše banke i potvrdite sa vašim bankarom da li je moguće uraditi ovakvu vrstu transakcije. Dosta banaka u Srbiji nažalost ne izvršavaju ovakve transakcije, zašto? Iskreno ne znam. Odavno sam prestao da se zanimam za poslovanje banaka u Srbiji i njihove procedure. Taj deo ostavljam vama da rešite.

Pre otvaranja samog računa kod Interactive Brokers-a ili skraćeno IBKR-a, potrebno je da popunite seriju upitnika kojima će brokerska kuća saznati o vama malo više. Taj deo, nije težak i traji otprilike 7-8 minuta.

Kada račun napokon bude otvoren, izgled vašeg veb pretraživača bi otprilike trebao da bude ovakav:

Kada izvršite uplatu sredstava na vaš račun, na Portalu ćete kupovati sve akcije i indekse koji su vam od interesa.

U polju za pretragu ćete unositi instrumente koji vas interesuju i na taj način pristupati njihovom odeljku za kupovinom.

S&P500 indeks koji je u ponudi kod IBKR-a je raznolik. Svaka veća firma koja se bavi upravljanjem kapitala ima u ponudi ETF za ovaj proizvod. Neki od najpoznatijih S&P500 ETF-ova su:

  1. Vanguard 500 Index fund sa oznakom VOO
  2. SPDR S&P500 ETF Trust sa oznakom SPY
  3. iShares Core S&P500 ETF sa oznakom IVV
  4. SPDR Protfolio S&P500 ETF sa oznakom SPLG
  5. Invesco S&P500 Growth ETF sa oznakom SPZG
  6. Vanguard S&P500 Value Index Fund sa oznakom VOOV

Listu svih dostupnih ETF-ova koji repliciraju kretanje S&P500 indeksa možete naći na sledećem linku: https://www.justetf.com/en/find-etf.html?assetClass=class-equity&index=S%2526P%2B500%25C2%25AE

Pregledaćemo samo neke od ponuđenih ETF-ova.

  1. Vanguard 500 Index Fund – VOO

Treći je najveći indeks fond ove vrste u SAD. Vanguard je utemeljivač ovakvih proizvoda pa iz tog razloga i njihov ETF, kao omaž pokojnom Džonu Boglu, stavljam na prvo mesto.

Provizija ovog ETF-a je 0.003% na investirani iznos što je prilično mala provizija. Dividenda koju daje ovaj ETF je 1.34%, ovo znači da za svaki vaš investirani dolar vi zauzvrat, jednom godišnje, dobijate dividendu u ovom procentualnom iznosu. Trenutno je u VOO investirano oko $420 milijardi, a cena po jedinici kod IBKR-a iznosi $473,44.

  • SPDR S&P500 ETF Trust – SPY

Drugi ETF koji ću vam predstaviti je SPY, proizvod napravljen od strane drugog glavnog konkurenta Vanguarda, popularnog State Street-a. Ovaj ETF je najveći ETF koji je vezan za S&P500 indeks trenutno.

Provizije kod ovog ETF-a su donekle slične kao i kod SPY-a, i iznose 0.09%. Godišnja dividenda kod SPY-a iznosi 1.29%. U ovaj ETF je trenutno investirano oko $500 milijardi, cena po jedinici kod IBKR-a iznosi $513.50

  • iShares Core S&P500 ETF – IVV

Treći najpoznatiji ETF je iz naravno i treće trenutno najveće firme za upravljanje kapitalom, popularnog Blackrock-a.

Sa provizijom od 0.03%, troškovi vođenja ovog ETF-a su isti kao i kod Vanguarda. Čak je i dividenda na apsolutno istom nivou, i iznosi 1.34%. Trenutna investirana suma u IVV iznosi $449 milijardi, a cena po jedinici proizvoda kod IBKR-a je $517.50.

U svom nalogu kod IBKR-a, u polju pretrage, samo ukucajte neki od naziva ETF-a koji želite da kupite, da li to bio SPY, IVV, VOO ili neki četvrti, na vama je. Ja sam u ovom primeru naveo IVV, bez nekog preteranog razloga.

Kada to učinite, ekran bi vam otprilike izgledao ovako:

Naredni korak bi bio klik na Buy dugme, koji se nalazi u desnom gornjem ekranu. Kada to učinite, dobijate ovakav izgled menija:

Na ovom meniju dobijate mogućnost da unesete koji iznos tačno želite da investirate, odnosno koliko jedinica želite da kupite za sebe u ovom trenutku. Možete iznos i promeniti pa umesto Shares da označite da želite kupiti u USD, što bi predstavljalo kupovinu za određeni iznos dolara na vašem računu. To je na vama.

Kada se odlučite za kupovinu, unesete parametre koje želite, potrebno je da izaberete tip naloga po kojem ćete kupiti, da li je Limit, Market ili neki drugi tip naloga kupovine. Svaki tip naloga za egzekucijom ima svoje prednosti i mane, ja većinu svojih kupovina obavljam po Market odnosno trenutnoj tržišnoj ceni. Ovakva kupovina je moguća samo kada je američko tržište otvoreno, što po našem vremenu je 14:30 ili 15:30, usklađeno sa letnjim ili zimskim računanjem vremena.

Limit orderi su vam nalozi za kupovinom po unapred određenoj ceni, na primer, želite da kupite ovaj ETF kada njegova vrednost bude $520 po jedinici, vaš nalog za kupovinom se neće izvršiti sve dok cena ovog ETF-a ne bude dostigla vašu zadatu cenu, koju unosite u polje Limit Price, odmah pored Order Type sekcije.

Kada se unesu svi podaci, a pokrio sam ih iznad, prosto kliknite na dugme Buy i to je to. Čestitam vam na kupovini vašeg prvog ETF-a.

Pasivno investiranje sa ulaganjem u S&P500 ETF

Cilj ulaganja u ovakve proizvode je očuvanje i umnožavanje kapitala. Na neki optimalan period od 20 godina, vaša investicija može imati lep povrat. Ne ulažete u ETF-ove u ponedeljak da bi već u sredu imali neku abnormalnu zaradu.

Vaše ulaganje u ovakve proizvode treba da vam omogući da penziju dočekate bezbrižno. Nažalost, trenutna zadovoljstva su uvek preča od budućih, zato većina ljudi i ne uzima u obzir da na ovakav način štedi za sebe i svoje stare dane.

Na kraju ovog malog vodiča, ostaviću vam link ka vebsajtu gde možete proveriti koliko bi vaša investicija danas mogla da vredi u budućnost, možda vam se nakon igranja brojevima i mišljenje promeni pa krenete da investirate još danas: https://www.calculator.net/investment-calculator.html

Bilo kako bilo, nadam se da sam vam malo pomogao. Želim vam sreću u investiranju!

Scroll to Top