Ludnica koja je zahvatila celo tržište akcija od početka ove nedelje se ne smiruje i dalje. Akcije, kako analitičari sa Volstrita obožavaju da ih nazivaju- mim akcija, se ne smiruju.
Pojačani volume u trgovini i svakodnevni rast u ceni, akcije kompanija GameStop i AMC, bacaju u drugi plan sve ostale kompanije.
Špekulacije da iza abnormalnog rasta u ceni ovih akcija stoji povratak na X platformu, momka sa pseudonimom Roaring Kitty, koji je samo jednom slikom tj objavom, uspeo da natera armiju retail investitora da ulože u ovu kompaniju tj kompanije, makar meni, nema apsolutno nikakvog smisla.
Da bi uspeo da vam objasnim svoje viđenje stvari, krenuću od osnove. Prvo, bitno je objasniti ljudima koji nisu u akcijama i investicijama proces „prodaje“ odnosno „short sell“ akcija, i kako ceo taj proces funkcioniše.
„Short sell“ kod akcija funkcioniše tako što vi od brokera pozajmljujete akcije, obično po trenutnoj ceni, u nadi da će cena instrumenta čije smo akcije pozajmili pasti u nekom narednom periodu. Onda, kada cena akcije ili instrumenta padne na zadovoljavajući nivo, mi tu akciju kupujemo po nižoj ceni i uz određenu kamatu, koja je obično par procenata, vraćamo brokeru, stavljajući razliku u ceni sebi u džep. Ilustrativno, analizom instrumenta, smatramo da će cena akcije kompanije X kojom se trenutno trguje po ceni od $100 pasti i mi ulazimo u short sell poziciju, pozajmljujući od našeg brokera 1.000 akcija. Nakon par nedelja ili meseci, cena pada na $50 i mi kupujemo akcije po toj ceni, znači plaćamo akciju $50 i brokeru vraćamo pozajmljeno. Tako smo napravili razliku od $50.000 za sebe, nakon kupovine akcija po nižoj ceni. Od ovih $50.000 oduzmemo par procenata provizije brokera za short sell, i ostatak je naš čisti profit. Dakle, tako funkcioniše short sell.
Svaka akcija kompanije kojom se trguje na berzi ima određeni procenat akcija koje su ostavljene za short sell pozicije. Obično se ta brojka kreće između 20 i 25% od ukupnog ponuđenog broja akcija.
Akcije GameStop-a su 2021-te imale short interest koji je zaista bio abnormalno veliki, meren u procentima, taj short interest je iznosio negde između 3.000% i 10.000%. Primera radi, u to isto vreme, analitičari su nazivali akciju Tesle „izuzetno jako short-ovanom akcijom“ sa 20% ukupnih akcija koje su bile short. GME je imao između 300 i 1000 puta više akcija u shortu od broja ponuđenih akcija.
Kako je ovo moguće?
Moderne finansije izmislile su nekoliko tipa finansijskih instrumenata koji se mogu trgovati u različitim vremenskim okvirima( tipa trgovina cene u budućnosti, primera radi fjučers i tržište opcija) i obimima, što dozvoljava trgovinu preko oficijelno određenog broja, u ovom našem slučaju, akcija kompanije Game Stop.
Vratimo se na primer odozgo, short sell, call opcije kupci, korisnici fjučers i svop ugovora, uspeli su da toliko naduvaju procenat trgovine te 2021-e, da je procenat trgovine premašivao broj ponuđenih akcija, za nekoliko stotina puta.
Čini mi se da je sličan scenario i danas u pitanju. Čisto kako bi potkrepio ove tvrdnje, pustiću da slika preuzeta sa sajta Komisije za hartije od vrednosti kaže svoje:
Prva slika prikazuje upravo tu iznetu tvrdnju, da iako je bilo dosta kupaca GME akcije na tržištu u tom trenutku, nije bilo očekivanog rasta u ceni. U drugoj slici vidimo takozvani short interest na GME akciji u trenutcima kada je prva „ludnica“ oko ove akcije krenula. Vidimo da je u jednom trenutku short interest koji je obično do 20%, premašio 100%. Po slikama koje sam uspeo da nađem online, Blumbergov terminal je u Januaru 2021-e prijavio short interest od 147%, verujem Blumbergu i njihovom terminalu, ipak se smatra najrelevantnijim izvorom informacija za sva finansijska tržišta.
Slične brojke prikazivane su na sajtu Komisije za Hartije od vrednosti i FINRA.
Ukoliko nekoga interesuje, izveštaj o Game Stop akciji i situaciji iz 2021, možete pročitati na ovom linku:
https://www.sec.gov/files/staff-report-equity-options-market-struction-conditions-early-2021.pdf
Nekako mi deluje da je situacija i danas ista. Veliki broj opcionih ugovora kojima je isticao rok, porast short sell kamate za držanjem pozicije, i pritisak od strane institucija i hedž fondova, zajedno sa retail investitorima, naterao je cenu u vrtoglavi rast. Plus svop ugovori, kojima je malo teže ući u trag, mislim da su napravili problem short sellerima i naterali ih da izađu iz svojih pozicija.
Upravo to mi govori volume u trgovini koji je do početka maja meseca iznosio oko 2 miliona akcija dnevno, u proseku.
Ovde vidimo prvi takozvani „spike“ u trgovini GME akcijom tek trećeg maja, kao što sam rekao, dnevni prosek trgovanja akcijama je bio oko 2 miliona, da bi tog trećeg maja dnevni promet u trgovini bio 36.92 miliona akcija. Zatim, 48.019 miliona akcija narednog dana, četvrtog maja. Sedmog, osmog i devetog maja prosek trgovine iznosio je oko 25.75 miliona akcija, desetog maja smo opet imali blagi skok u broju koji iznosio 36.82 miliona akcija.
I onda, ponedeljak ove nedelje, tačnije trinaesti maj 2024, i dnevni prosek od 187.24 miliona akcija. Sa jučerašnjim dnevnim prosekom od 206.97 miliona akcija u samo dva dana imali smo trgovinu koja je skoro sto puta veća od prosečne dnevne trgovine. U samo ta dva dana, videli smo trgovinu sa ukupnim brojem od 394.21 miliona akcija. Primera radi, ukupan broj GME akcija iznosi 306.18 miliona prema Yahoo Finance sajtu:
https://finance.yahoo.com/quote/GME/key-statistics
Sva ova fama i takozvani „hype“ oko povratka Roaring Kitty-ja na X, mi isto deluje kao trenutak kada je Kristijano Ronaldo pomerio flašicu Koka Kole, uz reč „Aqua“, dok je stavljao flašicu vode na sto. Cena akcije Koka Kole je tada zabeležila pad od par procenata, što su ljudi pripisivali ovim potezom Kristijana Ronalda.
Istina je potpuno drugačija bila, Koka Kola je tog dana objavljivala rezultate drugog kvartala 2021-e godine i kao i svaki put do tada, volatilnost akcije je bila na maksimumu.
Dakle, mišljenja sam, da nije sve uvek tako kako nam se predstavlja. Ne kažem da je ovaj moj pogled ispravan niti tačan. Ja sam se samo potrudio da dam neku novu perspektivu na celo ovo dešavanje oko Game Stop akcije.