Još osamdesetak dana je ostalo do halving događaja koji većina investitora i kopača Bitkoina očekuje sa nestrpljenjem. Da budem precizniji sa datumom, Bitkoin halving će se desiti 14og Aprila 2024-te godine, u otprilike 9 sati i 9 minuta sudeći po internetu.
Zašto je halving toliko bitan?
Prost odgovor je zato što od trenutka halvinga, nagrada ljudima koji „kopaju“ Bitkoin se smanjuje za pola. Trenutna nagrada po jednom iskopanom bloku Bitkoina iznosi 6,25 Bitkoina i kada dođe trenutak halvinga ta nagrada će se prepoloviti i iznosiće 3,125 Bitkoina po bloku. Što znači da kako prođe ciklus od 10,000 iskopanih blokova, kopanje postaje sve teže i teže.
Ono na šta svi koji su nekako uključeni u samo kripto tržište, najviše obraćaju pažnje je moguća cena Bitkoina nakon halvinga. 365 dana nakon halvinga, da budem precizniji.
Zašto 365 dana?
Najveći rast cene Bitkoina se dešava upravo nakon halvinga, kada kažem upravo, mislim na period od godinu dana od datuma samog halvinga.
Bitkoinov mesečni čart nam može dati neku perspektivu o događajima nakon halvinga
Projekcije o ceni Bitkoina nakon halvinga su vrlo teške, nagađanja oko cene se kreću od $100.000 do $500.000 za jedan Bitkoin. Ja iskreno nemam mišljenje oko toga jer smatram neumesnim da se nakon deset godina bavljenja berzama i investiranjem, u svom portfoliju delovanja, dodam i gatanje i predviđanje. Pustiću da cena Bitkoina sama odredi koji će joj biti smer i koja je optimalna cena po kojoj ga trebamo kupovati.
Na šta ja mogu obraćati pažnju?
To je trenutno cenovno kretanje Bitkoina, ja market uvek posmatram sa dva dijametralno suprotna aspekta- prvi je investiranje na duže staze, drugi, moguća trgovina na kraći vremenski rok.
Šta mi trenutni čart govori?
Kada krenem da radim analize bilo kojeg dobra u koje planiram da uložim deo svog novca, uvek krećem od takozvane šire slike, odnosno većih vremenskih okvira.
Prvi vremenski okvir koji posmatram je nedeljni nivo kretanja cene ili popularno nazvan Weekly time frame.
Na ovom vremenskom okviru ono što mi prvo upada u oči je odbijanje cene Bitkoina od takozvanog „zlatnog preseka“ Fibonačijevog niza, odnosno od nivoa 61.8%. Ovaj nivo je psihološki i jedan od najbitnijih nivoa na koji većina trejdera i investitora obraća pažnju.
Zašto je taj nivo bitan za ovaj čart, trenutno?
Imali smo zaista veliki rast od trenutka proboja prethodnog nivoa podrške pri ceni od $31.430 za jedan Bitkoin. Uz vesti koje su pratile odobrenje ETF-ova( ili ETP-ova, ko kako hoće da ga nazove) vezanih za Bitkoin, cena je u jednom trenutku dostigla vrhunac od $48.986 za Bitkoin. Zaista, zaista neverovatan rast.
Međutim, ono čemu nas berza uči to je da ne postoji nijedan instrument na njoj koji samo raste, bez ikakvih kontrakcija i kretanja naniže. Ni Bitkoin nije izuzetak.
Kako je počela moja analiza?
Prostim povlačenjem Fibonačijevog alata sa poslednjeg najvišeg vrha ka poslednjem najnižem dnu. Tu sam želeo da izmerim faze kretanja Bitkoina i odredim neke od bitnih nivoa koji mogu poslužiti za dodatno ulaganje ili moguću odbranu investicije.
Cenovni nivoi pomenuti gore su $69.044 i $15.518. Kada se pogleda čart i Fibonačijev niz na njemu, između ta dva nivoa, da se uvideti da Bitkoin bez ikakvog većeg odmora raste od nivoa 23,6% Fibonačija. Prva tačka u kojoj je cena imala ozbiljno odbijanje je upravo linija „zlatnog preseka“, odnosno nivo od 61,8% Fibonačijevog nivoa.
Gde vidim cenu u narednom periodu?
Preko $100.000… Šalim se naravno, mada nije da ne bi voleo da Bitkoin ode i više. Ali, da budemo realni.
Ono što se može očekivati od kretanja cene je odbijanje od nekog od Fibonačijevih nivoa koji su već probijeni i koji u ovom slučaju služe kao nivoi podrške cene. Idealan scenario bi bio kada bi cena uz odbijanje od nekog Fib nivoa, u istom tom trenutku se odbila i od nekog od značajnijih moving average-a (za one koji nisu upoznati sa moving average principima, objasniću ih detaljnije u blog postovima koji će biti posvećeni edukaciji oko trgovine na berzi).
Prvi moving average koji posmatram je 21 EMA ili exponential moving average. On se trenutno nalazi malo iznad 38,2% Fibonači nivoa, koji je takođe izuzetno bitan nivo, pri ceni od $37.075. To je jedan od nivoa koji kombinovan zajedno može poslužiti kao odlična tačka nastavka rasta cene Bitkoina.
Dakle, scenario 1 je odbijanje od 21EMA i 38,2% Fibonači nivoa- cena između $36.205 i $37.075.
Scenario 2, da imamo malo dublji povrat cene na dole i da ciljamo poslednji nivo podrške koji se nalazi između $30.500 i $31.350.
Koji god scenario da se dogodi, svakako sam „bullish“ na cenovno kretanje Bitkoina!
Dnevni Bitkoin Čart – Daily time frame
Ovaj čart ima sličan narativ kao i Weekly čart, s tim što ovde mogu malo detaljnije da odredim neku od cena u kojoj mogu da uđem u poziciju.
Koja je to cena?
Iskreno, najviše bi voleo da vidim odbijanje cene od 200EMA, koji se nalazi negde na ceni od $35.429. Zadnjih nekoliko puta kada se cena približavala ovom moving average-u, vrlo se kratko zadržavala oko njega i zatim je imala jaka pomeranja naviše.
Poslednji put kada je cena dodirnula 200EMA, 15-og Oktobra 2023, imali smo rast cene od 82%, tačnije rast od $27.034 do $48.966. Tako da taj neki nivo bi se smatrao optimalno dobrim za dalji nastavak bull marketa.
Drugi nivo koji posmatran je bliži nivo od malopređašnjeg, odnosno 50% Fibonačijevog niza. Ovaj put, pošto posmatram manji vremenski okvir od prethodnog, Fibonači sam povlačio odozdo na gore. Odnosno, od najniže do najviše tačke.
Cenovni okvir 50% Fibonačijevog niza se nalazi između cene od $36.500 i $37.500. U ovom nekom razmaku, zbog prethodne konsolidacije tržišta na tim nekim nivoima, mogu odraditi manje pozicioniranje.
Bilo kako bilo, ja lično sam dugoročno ekstremno „bullish“ orijentisan kada je Bitkoin i celo kripto tržište u pitanju, svakako neću izlaziti iz nekih ranijih pozicija koje sam imao kako u Bitkoinu tako i u ostalim kriptovalutama. Vrlo je moguće i da ću čak dodavati na nekim od kriptovaluta koje ja smatram bitnim.
Kripto tržište, gledano unazad par godina, je prošlo trnovit put i pokazalo je svima da je ovde da ostane. Uz ulazak velikih igrača na ovom tržištu, mišljenje oko kripta je da je tu da ostane zauvek. Sam Bitkoin, svakako ima taj narativ da ga nema dovoljno za sve zainteresovane, jer ima ograničenu ponudu od svega 21 milion. Ono na šta većina investitora često ne obraća pažnju kada je Bitkoin u pitanju, to je da smo trenutno na nekih 19 miliona iskopanih Bitkoina.
Ostalo je da se iskopa još svega 2 miliona Bitkoina, koji će biti iskopani tek 2150 godine. Prilično daleko, da budem iskren.
Još bitniji momenat je da je od 19 miliona iskopanih Bitkoina, skoro 30% njih zauvek izgubljeno, što još više stvara potražnju za ovim kako ga svi nazivaju Digitalnim Zlatom.